Malta vatandaşlığı almak için Malta Vatandaşlık ve Ülke Girişi Yasası’na göre belirli kriterleri karşılamanız gerekir. Özellikle, Malta vatandaşlığı için başvuruda bulunmadan önce Malta’da legal olarak en az 5 yıl yaşamanız gerekmektedir. Ayrıca, Malta’da bir ev veya iş yerinin sahibi olmanız, Malta’da yatırım yapmış olmanız ve Malta dilini iyi seviyede bilmeniz gibi seçenekler de kabul edilmektedir. Başvurunuzu yaparken, vatandaşlık başvurusu formunu doldurmanız, belgelerinizi (özellikle pasaport, vize, vize uzatma belgeleri, emlak veya iş sahipliği belgeleri, vatandaşlık sınavı sonucu) eklemeniz, Malta vatandaşlık sınavına girmeniz ve Malta dilini yeterli seviyede bilmeniz gerekmektedir.

Malta’da Yatırım Yoluyla Vatandaşlık

Malta’da yatırım yoluyla vatandaşlık almak için Malta Vatandaşlık ve Ülke Girişi Yasası’na göre belirli kriterleri karşılamanız gerekir. Malta Vatandaşlık Programı (IIP) kapsamında, Malta vatandaşlığı için yatırım yapmanız gerekmektedir. Bu yatırım, bir ev satın almak, bir Malta yatırım fonuna yatırım yapmak veya bir Malta şirketine yatırım yapmak gibi seçenekler arasından birini seçmeniz gerekmektedir.

  • Ev satın almak için, Malta’da bir ev satın almanız ve bu evin değeri en az €350,000 olması gerekmektedir. Ayrıca, evin bir yıl boyunca kiralanması zorunludur.
  • Malta yatırım fonuna yatırım yapmak için, en az €150,000 yatırım yapmanız gerekmektedir.
  • Malta şirketine yatırım yapmak için, en az €150,000 yatırım yapmanız ve ayrıca Malta’da bir işletme kurmanız veya mevcut bir işletmeye yatırım yapmanız gerekmektedir.

Bu yatırımları yaptıktan sonra, Malta vatandaşlık başvurusu formunu doldurmanız, belgelerinizi (özellikle pasaport, vize, vize uzatma belgeleri, emlak veya iş sahipliği belgeleri, vatandaşlık sınavı sonucu) eklemeniz, Malta vatandaşlık sınavına girmeniz ve Malta dilini yeterli seviyede bilmeniz gerekmektedir. Başvurunuz incelendikten sonra, Malta Vatandaşlık ve Ülke Girişi Ofisi tarafından karar verilir.

Malta’da ev almak için öncelikle bir gayrimenkul danışmanı ile çalışmalısınız. Danışman, sizin için uygun olan bir ev arayacak ve size ev sahibi ile yapacağınız anlaşmaları yürütmek için rehberlik edecektir. Ayrıca, birçok ev alımı için bir krediye ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle, bir banka veya finans kuruluşu ile çalışarak bir krediye başvurmalısınız. Malta’da ev alımı için gerekli evraklar arasında tapu, kat mülkiyeti belgesi, sigorta ve vergi beyannameleri yer alır.

Malta Vatandaşlığı Avantajları Nelerdir?

Malta Golden Visa programı, yabancı yatırımcıların Malta vatandaşlığı almalarını sağlar. Programa katılmak için yatırımcıların Malta’da belirli bir miktar yatırım yapmaları gerekmektedir. Bu yatırımlar arasında emlak, sermaye yatırımı, işletme yatırımı veya kamu hizmetlerine yatırım yapmak gibi seçenekler bulunmaktadır.

Golden Visa programının avantajları arasında:

  • Malta vatandaşı olma hakkı: Yatırımcılar Malta vatandaşı olabilir ve Malta pasaportu sahibi olabilir.
  • İşlemlerin hızlı gerçekleşmesi: Golden Visa programı, yatırımcılar için vize veya ikamet izni işlemlerini hızlandırmaktadır.
  • Avrupa Birliği ülkelerine serbest seyahat: Malta vatandaşı olarak, yatırımcılar Avrupa Birliği ülkelerinde serbestçe seyahat edebilir.
  • Vergi avantajları: Malta Golden Visa sahipleri, Malta’da yüksek vergi oranlarından yararlanabilir.
  • Maltaca dil öğrenme fırsatları: Malta Golden Visa sahipleri, Maltaca dilini öğrenmek için eğitim fırsatlarından yararlanabilir.

Ayrıca Malta Golden Visa programına katılmak için yatırımcıların; sağlık sigortası, Malta’da bir adresinin olması, Malta’da bir banka hesabının olması, Malta’da bir telefon numarasının olması, Malta’da bir e-mail adresinin olması ve Malta’da yaşama kararı vermesi gerekir.

Malta, tarihi ve kültürel açıdan zengin bir ülkedir. Ülkenin kültürü çok sayıda farklı etnik grup ve tarihi kültürlerin birleşiminden oluşur. Ülkenin arkeolojik alanları, tarihi kalıntıları, katedral ve manastırları ziyaret etmek isteyenler için harika bir seçenektir. Malta’da ayrıca çok sayıda müze ve sanat galerisi de bulunur. Malta’da yemek kültürü de oldukça çeşitlidir. Ülke yemekleri arasında, taze deniz ürünleri, makarna, et yemekleri ve meyveler yer alır. Malta İngilizce ve Maltaca dilini resmi dil olarak kabul eder. Malta dili olarak bilinen Maltaca, İtalyanca ve Arapça etkilerine sahiptir ve oldukça zor bir dil olarak kabul edilir.

Global Golden Key olarak, yatırım yoluyla vatandaşlığı elde etmek isteyen kişilere danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Vatandaşlık alınana kadar bütün evrak işleri, başvuru işlemleri, avukat işlemleri gibi süreçleri 5 yıl boyunca biz takip ediyoruz. Ev alacak kişilerle birlikte yatırım yapmak istedikleri ülkeye ziyaret gerçekleştirip onlara hangi gayrimenkule yatırım yapmaları gerektiği konusunda danışmanlık sağlıyoruz. 

Reset password

Enter your email address and we will send you a link to change your password.

Get started with your account

to save your favourite homes and more

Sign up with email

Get started with your account

to save your favourite homes and more

By clicking the «SIGN UP» button you agree to the Terms of Use and Privacy Policy
Powered by Estatik